Pięć quizów z historii, które sprawdzą Twoją wiedzę

W poniższym zestawieniu umieściliśmy pięć quizów z historii, dzięki którym zweryfikujesz swoją wiedzę. Mamy nadzieję, że nie będą dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. Pamiętaj, żeby podzielić się swoim wynikiem ze znajomymi i rzucić im wyzwanie. 

Pięć quizów z historii, które sprawdzą Twoją wiedzę
Pięć quizów z historii, które sprawdzą Twoją wiedzę

Serwis Ile Wiesz to mieszanka quizów wiedzy z rozmaitych obszarów. Jednym z nich jest historia. Szczerze mówiąc, historia cieszy się – obok quizów geograficznych i quizów z wiedzy ogólnej – największym powodzeniem wśród naszych użytkowników.

Dlaczego tak jest? Cóż, w końcu nie od dziś wiadomo, że „historia jest najlepszą nauczycielką życia”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ten, kto dobrze zna historie, ma duże szanse, by uniknąć błędów swoich przodków, a jednocześnie w najlepszy sposób korzystać z ich osiągnięć.

Czy quizy historyczne to wyłącznie daty, daty i jeszcze raz daty? Oczywiście, że nie. I choć znajomość tego, kiedy miały miejsce najważniejsze wydarzenia historyczne, jest niezwykle istotna, historia to o wiele więcej niż suche fakty.

Pięć quizów z historii. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Quizy z historii, które publikujemy na Ile Wiesz, to zatem po części możliwość sprawdzenia się ze znajomości dat, a po części możliwość dowiedzenia się czegoś ciekawego czy poznania ciekawostek historycznych, o których nie uczą nas w szkołach.

Nie będziemy jednak przedłużać. Zamiast tego, zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą i spróbowania swoich sił w jednym z pięciu quizów z historii. Myślisz, że uda Ci się odpowiedzieć na wszystkie pytania? Jeśli tak, koniecznie podziel się tym ze swoimi znajomymi. Zaczynamy? Do dzieła.


QUIZ I: 15 dat, które każdy dorosły powinien znać

Pierwszy quiz w tym zestawieniu jednocześnie jest chyba najłatwiejszy. Dlaczego? Bo pytamy w nim o daty, które powinien znać dosłownie każdy. I choć jesteśmy zagorzałymi przeciwnikami zakuwania dat, to jednak uważam, że niektóre z nich powinniśmy umieć wymienić o każdej porze dnia i nocy.

I właśnie takie umieściliśmy w niniejszym quizie. Ten quiz ma jeszcze jedno ułatwienie – dat nie trzeba znać, wystarczy odpowiedzieć, czy podana przez nas data jest prawidłowa. Tak lub Nie – to jedyne możliwe opcje w quizie numer 1.


QUIZ II: Historia średniowiecznej Polski. Sprawdź się

Na łamach naszego serwisu publikujemy quizy z historii powszechnej, jak i z historii Polski. Czasami zawężamy je do określonej epoki. Tak jest w przypadku quizu numer 2. Wszystkie zawarte w nim pytania dotyczą okresu Średniowiecza w Polsce.

To niezwykle ciekawe czasy, które ukształtowały nasz kraj na setki lat. Jeśli wiesz o nich dużo, bez problemu rozwiążesz nasz quiz. Chcesz się przekonać?


QUIZ III: Czy wiesz, kto wygrał wielkie bitwy, które zmieniły losy świata?

Quiz numer trzy w tym zestawieniu. Co go charakteryzuje? Po pierwsze, nie dotyczy on konkretnej epoki ani państwa. Po drugie, nie pytamy w nim o daty wydarzeń. Po trzecie, jeżeli nie pamiętasz prawidłowej odpowiedzi, możesz się jej domyślić (oczywiście o ile wiesz, jak toczyły się losy jednej ze stron podanych przez nas starć militarnych).

Jedno jest jednak pewne – bez podstawowej znajomości historii świata, nie rozwiążesz tego quizu na 100%. Jesteś gotowy?


QUIZ IV: Jeśli uważasz się za znawcę historii, zrób ten quiz

Żeby rozwiązać ten quiz, odpowiadając prawidłowo na wszystkie pytania, potrzebna jest spora wiedza. Musisz orientować się nie tylko, co wydarzyło się w zamierzchłych czasach, ale też w najnowszej historii powszechnej.

Taka mieszanka sprawia, że niewiele osób zdobywa w tym quizie 100% punktów. Mamy jednak nadzieję, że Tobie ta sztuka się powiedzie, trzymamy kciuki.


QUIZ V: Quiz historyczny: Prawda czy Fałsz

Kolejny quiz, w którym do wyboru są tylko dwie opcje. Tym razem są to: Prawda czy Fałsz? Z quizu numer 5 dowiesz się kilku ciekawych rzeczy, o których prawdopodobnie nie słyszałeś w szkole.

Mamy jednak nadzieję, że osiągniesz satysfakcjonujący Cię wynik. Chcesz spróbować swoich sił w tym quizie? W takim razie – zaczynamy.


Pięć quizów z historii. Odpowiedziałeś na 100%?

Podobały Ci się powyższe quizy? W takim razie dołącz do grona obserwujących Ile Wiesz na Facebooku. Dzięki temu nie przegapisz żadnego z publikowanych przez nas testów – zarówno historycznych, jak i wszystkich pozostałych.

piotr marek

Dodane przez Piotr Marek

Jestem pasjonatem piłki nożnej, miłośnik dobrej książki. Godzinami potrafię analizować przegrane mecze "moich" drużyn i krótkie formy autorstwa Julio Cortázara. Na ile-wiesz.pl tworzę quizy z wiedzy ogólnej, sportu i geografii, ale żadna kategoria mi nie straszna. Chcesz się skontaktować? Napisz wiadomość e-mail: piotrek@ile-wiesz.pl.

Quiz. Angielskie zwroty, które przydadzą się na wakacjach

Quiz. Angielskie zwroty, które przydadzą się na wakacjach

Ile wiesz o bitwie pod Grunwaldem?

Ile wiesz o bitwie pod Grunwaldem? Quiz tylko dla orłów