Na poniższej liście znajdziesz najnowsze quizy z kategorii „Quizy PRL”, czyli quizy o tym, jak wyglądały czasy Polski Ludowej i jak się w nich żyło. Najnowsze quizy o PRL to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i wrócenia pamięcią do słusznie minionej epoki.

Quizy o PRL. Najnowsze quizy wiedzy o PRL-u

Czasy PRL-u, choć słusznie minione, w dalszym ciągu cieszą się sporym sentymentem wśród polskiego społeczeństwa. Oczywiście trudno przypuszczać, by ktokolwiek tęsknił za sprawowaną autorytatywnie władzą, ale bez wątpienia był to okres ciekawy i pełen symboli.

Gdy w wyszukiwarkę internetową wpiszemy hasło „PRL”, ukaże nam się cała lista artykułów, które z nostalgią opisują rzeczy i zachowania charakterystyczne dla tego okresu historycznego. A w proponowanych i często wyszukiwanych hasłach znajdą się m.in.:

 • kultowe ciężarówki prl
 • kultowe autobusy prl
 • fotel prl
 • monety prl
 • komoda prl
 • banknoty prl
 • kartki prl
 • samochody prl
 • bajki prl

Co to jest PRL?

Skrót ten pochodzi od oficjalnej nazwy państwa: Polska Rzeczpospolita Ludowa, które funkcjonowało w latach 1952-1989. Polska pozostawała wówczas pod polityczną dominacją ZSRR, czyli Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Władza sprawowana była autorytatywnie i w całości przypisana była tylko jednej partii – Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), która z kolei podlegała bezdyskusyjnym wpływom rosyjskim.

Ustrój ten nazywano „demokracją ludową”, natomiast później „realnym socjalizmem”, choć w żadnym momencie jego istnienia państwo polskie nie było demokratyczne. Sytuację tę zmieniły dopiero Obrady Okrągłego Stołu.

Okrągły Stół

Czym był Okrągły Stół? Były to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku, w których udział brała partia rządząca oraz demokratyczna opozycja i władze kościelne. We wszystkich rozmowach udział wzięło ponad 700 osób – ekspertów i doradców, a także przedstawicieli władz(zarówno po stronie partii, jak i opozycji).

Okrągły Stół zakończył się przyjęciem Postanowień. Były to m.in.:

 • utworzenie Senatu wybieranego w wyborach większościowych
 • przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów do Sejmu
 • utworzenie urzędu Prezydenta PRL
 • zmiana prawa o stowarzyszeniach
 • dostęp opozycji do mediów

Warto dodać, że w uzgadnianiu porozumienia między obiema stronami, brali udział polityce, którzy w późniejszych latach pełnili ważne role państwowe. Byli to m.in. późniejsi prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, oraz premierzy: Czesław Kiszczak, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Jan Olszewski i Jarosław Kaczyński).

Quizy PRL

Już po tym krótkim zarysie widać, że czasy PRL-u nie były zwyczajnym okresem w historii Polski, co przekładało się też na codzienne życie „przeciętnych Kowalskich”. Być może dlatego wiele osób wspomina ten okres z sentymentem.

Jak żyło się w czasach prl-u? W zrozumieniu tego pomogą Ci quizy o PRL-u, które publikujemy na łamach serwisu Ile Wiesz. „Bohaterowie bajek z czasów PRL. Pamiętasz ich?”, „Marki popularne w PRL. Wiesz, co to za sprzęt?” czy „Jak dobrze znasz czasy PRL-u? 15 (bardzo!) trudnych pytań”. To tylko niektóre tytułu quizów o czasach PRL, które można rozwiązać na naszej stronie internetowej.

Chcesz się przekonać, ile jeszcze pamiętasz z okresu PRL? A może przypomnieć sobie, jak żyło się w czasach Polski Ludowej? Nie czekaj dłużej i weź udział w naszych quizach wiedzy. Dzięki nim nie tylko sprawdzisz, ile tak naprawdę wiesz, ale też nauczysz się czegoś nowego. Powodzenia!