Efektywna nauka angielskiego online. Trzy metody dla dzieci i dorosłych

Artykuł sponsorowany

Efektywna nauka angielskiego online
Efektywna nauka angielskiego online

Nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność posługiwania się językiem angielskim to w dzisiejszym świecie obowiązek. Pytanie brzmi: jak skutecznie  i bezboleśnie nauczyć się języka angielskiego oraz innych języków obcych?

Odpowiedzi na tak zadane pytanie mogą być oczywiście setki, ale łączyć będzie je jedno. Przede wszystkim otoczyć się tym językiem angielskim tak mocno, jak to tylko możliwe.

W praktyce oznaczać to będzie stworzenie warunków, w których codziennie będziemy obcować z językiem, którego próbujemy się nauczyć – tak pisanym, jak mówionym.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY PRZEZ:

tutlo logo


Żeby tego dokonać, rzecz jasna, najłatwiej byłoby wyjechać do Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii i na miejscu chłonąć słówka, idiomy oraz reguły gramatyczne. Większość z nas nie może sobie jednak pozwolić na taki komfort.

Co nie oznacza, że wszystko stracone. Istnieje wiele sposobów, żeby język angielski, w swoim naturalnym brzmieniu, zagościł w naszych domach. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone pomysły na naukę angielskiego dla dorosłych i dzieci.

Jak uczyć się angielskiego. Metody dla dorosłych

1. Słuchanie muzyki i oglądanie filmów

Nie brzmi jak nauka, prawda? Oczywiście ten pomysł będzie wymagał od nas nieco więcej, niż tylko włączenia streamu online. Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego i w jaki sposób słuchać oraz co i w jaki sposób oglądać.

1.1. Słuchanie muzyki

Jeśli chodzi o muzykę, to tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Powinniśmy jednak wybierać artystów, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Wiele zależy też od naszego aktualnego poziomu.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z angielskim, nie bierzmy na warsztat rapu czy heavy metalu, w których nie dość że zetkniemy się z grą słów i potocznym językiem, to może nas przerosnąć tempo utworów.

Zacznijmy od czegoś prostego, z linią melodyczną, nad którą jesteśmy w stanie nadążyć. Spróbujmy wsłuchać się w słowa i jak najwięcej zrozumieć. Następnie przesłuchajmy tę samą piosenkę raz jeszcze, tym razem posiłkując się jej tekstem. Przy kolejnym przesłuchaniu możemy dodatkowo śledzić polskie tłumaczenie – w ten sposób upewnimy się, że wszystko dobrze zrozumieliśmy.

Świadome słuchanie muzyki pozwoli nam zwiększyć zasób słownictwa, wskoczyć na wyższy poziom rozumienia ze słuchu, a co za tym idzie – poprawić naszą wymowę. Nie wspominając już o zachwycie naszych znajomych, w momencie kiedy zaczniemy w ich towarzystwie śpiewać ulubione piosenki w języku angielskim. Same plusy!

1.2. Oglądanie filmów

Również filmy mogą okazać się pomocne w nauce języka angielskiego. I tu podobnie – w zależności od naszego aktualnego poziomu, wybierajmy produkcje, które będziemy w stanie zrozumieć i z których jednocześnie nauczymy się czegoś nowego.

Świetnie sprawdzą się tutaj amerykańskie i brytyjskie klasyki kina, jak również popularne seriale telewizyjne typu „Przyjaciele” czy „Jak poznałem Waszą matkę”. Teatralna gra aktorów, a także przerysowane sytuacje pomogą nam zrozumieć dialogi, nawet jeśli niektóre z użytych w nich słów będą nam obce.

Jeśli jednak nie wszystko będzie dla nas jasne, dobrym pomysłem jest oglądanie filmów i seriali z angielskimi napisami. W ten sposób to, czego nie zrozumiemy ze słuchu, będziemy mogli sprawdzić w napisach. Z czasem starajmy się jak najwięcej rozumieć bez konieczności czytania napisów.

2. Rozwiązywanie quizów

Quizy to sprawdzony sposób uczenia się nowych rzeczy. Testy z języka angielskiego stworzone w języku polskim pomogą nam nie tylko określić aktualny poziom języka, ale też nauczyć się nowych słówek czy idiomów.

Natomiast rozwiązywanie quizów napisanych w języku angielskim to naturalny sposób na obcowanie z tym językiem na co dzień. Dobrym pomysłem będzie też oczywiście czytanie newsów, ale quizy mają tę przewagę, że wymagają od nas pełnej koncentracji i aktywnego czytania.

Quizy w języku angielskim znajdziemy na takich stronach jak BuzzFeed czy This Quiz, na których będziemy mogli wybrać spośród dziesiątek kategorii, dopierając tematykę quizu do naszych zainteresowań lub rodziny słówek, które chcielibyśmy opanować. Brzmi nieźle, prawda?

3. Konwersacje online

Rozmawianie to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka angielskiego. I choć obecnie nie zawsze znajdujemy czas na taką formę nauki, to z odsieczą przychodzą nam platformy do nauki angielskiego online.

Jedną z nich jest TUTLO ze swoją ofertą kursów języka angielskiego dla dorosłych. W serwisie znajdziemy partnerów do wspólnych konwersacji – zarówno lektorów posługujących się językiem polskim, jak i native speakerów z różnych krajów świata.

Niebywałą zaletą takiej formy nauki jest nie tylko możliwość wsłuchania się w tzw. true-life English oraz uczestniczenia w konwersacjach z ludźmi o zbliżonych zainteresowaniach i doświadczeniach życiowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie jesteśmy „przyspawani” do konkretnego dnia ani godziny i tylko od nas zależy, kiedy odbędą się nasze następne konwersacje.

Co ciekawe, na Tutlo znajdziemy też elementy grywalizacji, znane ze wspomnianych wcześniej quizów. Jak czytamy, w przypadku nauczania dorosłych grywalizacja „podtrzymuje kreatywność, systematyczność i samozaparcie, a wykorzystywana jest głównie w materiałach do pracy samodzielnej”.

Jak uczyć się angielskiego. Metody dla dzieci

1. Oglądanie bajek

Podobnie jak w przypadku filmów, bajki pozwalają dzieciom na obcowanie z językiem angielskim i chłonięcie słówek oraz idiomów w sposób naturalny.

W końcu to właśnie dzięki słuchaniu i obserwowaniu nauczyliśmy się naszego ojczystego języka. Nikt przecież nie zmuszał nas do powtarzania skomplikowanych zasad gramatycznych ani tym bardziej wkuwania listy słówek.

Bajki dają najmłodszym możliwość zetknięcia się z obcym językiem, ale nie przytłaczają liczbą słówek czy tempem ich wypowiadania. To doskonała metoda na poznanie podstaw angielskiego, którą maluchy potraktują jak zabawę. Słowem: przyjemne z pożytecznym!

2. Rozwiązywanie zagadek

Uczenie się w zasadzie nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Na myśl o tym zwrocie w naszych głowach pojawia się obraz czarno-białych kserówek, zapamiętywania przydługiej listy słów na dany temat czy mozolne zapamiętywanie kolejności i formy słów w zależności od używanego czasu.

A to wszystko może być po prostu przytłaczające, tym bardziej dla najmłodszych. Rozwiązywanie zagadek i inne formy grywalizacji dają dzieciom możliwość bezstresowego obcowania z językiem angielskim i jednocześnie uczenia się go oraz posługiwania nim w sposób naturalny i dopasowany do wieku.

3. Rozmawianie

Żadna metoda nauki nie zastąpi oczywiście mówienia i słuchania. W przypadku maluchów konwersacje powinny być jednak dopasowane do ich indywidualnych potrzeb oraz aktualnych możliwości.

Angielski dla dzieci oferowany przez serwis Tutlo skupia się właśnie na indywidualnym podejściu do każdego dziecka w wieku od 4 do 14 lat. Jak czytamy, „metoda True-Life English 360° Kids 'zanurza’ Twoje dziecko w fascynujący świat języka angielskiego, transformując naukę w niepowtarzalną przygodę”.

Taki kurs pozwala dzieciom na rozwijanie swoich możliwości językowych w sposób możliwie bezstresowy. Na tym etapie nauki najważniejsze jest wzmacnianie mocnych stron ucznia, nie zaś wytykanie jego błędów.

I to właśnie dzięki temu, a także z pomocą różnorodnych narzędzi, takich jak: interaktywne gry, webinary czy filmiki, dzieci i młode nastolatki mają możliwość poznania języka angielskiego w sposób naturalny. To z kolei pozwala wyrobić nawyk nauki angielskiego i zwiększa szanse na posługiwanie się nim w sposób płynny w dorosłym życiu.

Efektywna nauka angielskiego online

To tylko kilka pomysłów na to, w jaki sposób możemy uczyć się języka angielskiego online. Nie jest to oczywiście lista zamknięta, dlatego też zachęcamy do poszukiwania swoich własnych metod.

W końcu otoczyć językiem angielskim można się na wiele sposobów i to od nas powinno zależeć, z jakiego skorzystamy. Wyznacznikiem skuteczności niech zaś będą nasze postępy – w słuchaniu, mówieniu i pisaniu w języku angielskim.

piotr marek

Dodane przez Piotr Marek

Jestem pasjonatem piłki nożnej, miłośnik dobrej książki. Godzinami potrafię analizować przegrane mecze "moich" drużyn i krótkie formy autorstwa Julio Cortázara. Na ile-wiesz.pl tworzę quizy z wiedzy ogólnej, sportu i geografii, ale żadna kategoria mi nie straszna. Chcesz się skontaktować? Napisz wiadomość e-mail: piotrek@ile-wiesz.pl.

QUIZ: Ile wiesz o sercu?

Ile wiesz o sercu? Quiz z podstawową wiedzą, a tylko 1 na 68 osób zdobywa 15/15

QUIZ WIEDZY: QUIZ WIEDZY: Quiz o mózgu człowieka

Quiz o mózgu człowieka. 9 na 10 osób zdobywa mniej niż 12/15