Quizy wiedzy dają lepsze efekty niż prace domowe. Dlaczego?

Quizy wiedzy - dlaczego powinieneś je rozwiązywać?

Kto z nas nie lubi interesujących wyzwań? Odkąd istnieją media, quizy wiedzy są nieodłączną częścią kultury. Można je spotkać w czasopismach, w książkach, w telewizji… a najwięcej w Internecie.

Quizy sprawdzają naszą pamięć, jednocześnie dostarczając wartościowej rozrywki. Dlaczego są tak skuteczne i niesamowicie wciągające? Okazuje się, że wynika to z działania ludzkiego mózgu.

Testy online – sposób na szybką naukę

Wiele quizów powstaje z myślą o uczniach, którzy chcieliby w dynamiczny sposób powtórzyć materiał przed sprawdzianem. Konstrukcja takich testów zdecydowanie sprzyja nauce. Quizy tematyczne aktywizują wiedzę, pobudzając w mózgu ośrodek nagrody.

quizy wiedzy - dlaczego warto je rozwiązywać

Co to oznacza? Że zdobywając punkty za rozwiązania trudnych zadań i rywalizując ze znajomymi odczuwamy satysfakcję, co motywuje nas do dalszej nauki. Czerwone tło błędnej odpowiedzi budzi determinację – chcemy uniknąć pomyłki przy kolejnym podejściu. Dzięki temu łatwo zapamiętujemy rozwiązania zadań. Motywuje nas rozgrywka, a nagrodą jest zdobyta wiedza.

Według badania opublikowanego w CBE: Life Sciences Education wykorzystanie quizów online przez studentów w procesie nauki pozwala znacząco podnieść wyniki egzaminów, ponieważ stwarza poczucie wyzwania, które wspomaga zapamiętywanie.

Quizy wiedzy z różnych dziedzin – sprawdź, w czym jesteś dobry

Czy lepiej rozwiązywać quizy wiedzy ogólnej czy z konkretnych dziedzin? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od indywidualnego apetytu na wiedzę.

Niektórzy wolą doskonalić się w znajomych dziedzinach nauki i sprawdzać, czy ich wiedza jest aktualna. Inni decydują się na trudne pytania z przedmiotów, które nie są ich mocną stroną. Każdy test wiedzy może przyczynić się do naszego rozwoju.

Na stronie Ile Wiesz zebrano quizy, które sprawdzają różne umiejętności – logiczne myślenie, pamięć, wiedzę czy nawet zgadywanie.

Tematy quizów obejmują między innymi:

  • geografię
  • biologię
  • historię
  • matematykę
  • język polski
  • język angielski
  • książki
  • sport
  • filmy.

Różnorodność jest ogromna – w kategorii „Wiedza ogólna” można znaleźć test na IQ, quiz z wiedzy kulinarnej czy zaskakujące zagadki. Nawet jeśli wydaje nam się, że wiemy już wszystko, zawsze możemy trafić na quiz filmowy lub quiz o Polsce, który będzie dla nas prawdziwą zagwozdką! Nietrudno spędzić cały wieczór, rozwiązując kolejne testy, które przyciągną naszą uwagę.

quizy wiedzy - dlaczego warto je rozwiązywać

Co zrobić z całą tą wiedzą?

Każdemu zdarza się rozwiązać quiz pełen ciekawostek, które z pozoru wydają się nieprzydatne. Czy na pewno takie są? Zaskakujące informacje to świetny sposób na przełamanie lodów na imprezie lub na randce. Zdobytą wiedzę zawsze można przekazać dalej i zaimponować innym lub wywołać śmiech w towarzystwie.

Gry edukacyjne i internetowe testy dają więc także korzyści społeczne. Jeśli napotkamy wyjątkowo ciekawy lub podchwytliwy quiz, warto udostępnić go w mediach społecznościowych – niech znajomi próbują nas pokonać!

Aby mieć poczucie, że quizy są dla nas realnie korzystne, można wybierać takie, które podniosą nasze wyniki w nauce. Dyktando lub quiz historyczny rozwiązywany od czasu do czasu pomoże utrzymać informacje w pamięci długotrwałej. Artykuł opublikowany na stronie Association for Computing Machinery pokazuje, że quizy online wspierają zapamiętywanie lepiej niż zadania domowe.

Warto pamiętać o tym, że mózg wymaga częstego ćwiczenia – jeśli nie wykorzystujemy wiedzy w praktyce, utworzone połączenia między neuronami zanikają. Quizy wiedzy są pewną symulacją, w której wracamy do zapamiętanych informacji, dzięki czemu nasz mózg uznaje je za warte zachowania.

Quizy wiedzy – dla dzieci i dla dorosłych

Z bazy tematycznych quizów mogą korzystać wszyscy, których interesuje taka rozrywka. Niezależnie od wieku, zawsze możemy nauczyć się czegoś nowego lub poćwiczyć abstrakcyjne myślenie, rozwiązując łamigłówki.

Quizy online to zdrowy sposób spędzania wolnego czasu – stymulacja kory przedczołowej, odpowiedzialnej za pamięć roboczą i planowanie poprzez naukę pozwala zredukować stres. Potwierdza to badanie, które pokazuje, że kora przedczołowa redukuje aktywność jądra migdałowatego, odpowiedzialnego za emocjonalne reakcje na stres.

quizy wiedzy - dlaczego warto je rozwiązywać

Może się więc okazać, że wciągający quiz geograficzny pomoże nam zapomnieć o problemach bardziej niż intensywny trening fizyczny (choć zachęcamy do obu rodzajów aktywności). Jeśli natomiast szukamy wrażeń, możemy poszukać testów z zabawnymi ciekawostkami i zagadkami.

Każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, dorośli i seniorzy przyjemnie spędzają czas, rozwiązując internetowe quizy.

Nowe quizy pojawiają się cały czas!

Najlepsze w quizach jest to, że nigdy się nie kończą. Doświadczeni autorzy quizów ze strony Ile Wiesz cały czas pracują nad kolejnymi testami, które zaciekawią jak najszerszą grupę odbiorców.

Nowe pozycje pojawiają się na stronie codziennie, a twórcy quizów pozostają w kontakcie z użytkownikami – można wysłać do nich wiadomość e-mail. Warto dzielić się sugestiami dotyczącymi funkcjonowania strony i propozycjami nowych quizów. Można to zrobić np. na fanpage’u portalu Ile Wiesz na Facebooku.

piotr marek

Dodane przez Piotr Marek

Jestem pasjonatem piłki nożnej, miłośnik dobrej książki. Godzinami potrafię analizować przegrane mecze "moich" drużyn i krótkie formy autorstwa Julio Cortázara. Na ile-wiesz.pl tworzę quizy z wiedzy ogólnej, sportu i geografii, ale żadna kategoria mi nie straszna. Chcesz się skontaktować? Napisz wiadomość e-mail: piotrek@ile-wiesz.pl.

koronawirus domowa kwarantanna

Koronawirus. Czy Twoje zwyczaje w czasie kwarantanny są takie same jak u innych Polaków? [SPRAWDŹ]

Mówienie "tobie" i "ciebie", zamiast "ci" i "cię", nie sprawia, że brzmisz bardziej elokwentnie tobie ciebie

Mówienie „tobie” i „ciebie”, zamiast „ci” i „cię”, nie sprawia, że brzmisz mądrzej